Powered By Blogger

poniedziałek, 14 października 2013

środa, 4 września 2013

Trening 2


Kolorystyczna mapa odchyłek

 

Najprostsza, najszybsza i czasem najbardziej miarodajna metoda na obrazowanie zniekształceń elementów zeskanowanych. Już pierwszy rzut oka pozwala na stwierdzenie gdzie należy szukać problemu z wykonaniem,  zmianami kształtu, ewentualnymi nieprężeniami itp. Mapa ta przedstawia w kolorowy sposób wszystkie ewentualne niedociągnięcia na całym elemencie (oczywiście w obszarach które jest w stanie porównać komputer, aby tego dokonać wymagany jest plik .stl uzyskiwany podczas skanowania). Dopiero wiedząc gdzie należy szukać nieprawidłowości możemy stwierdzić co jest ich powodem – właśnie taka mapa pozwala na szybkie zlokalizowanie problemów, przez co można szybko je rozwiązać.

Samo przygotowanie Mapy jest automatyczne, program bada odległości normalnych od pliku cad i wyświetlał odchyłki – żadna magia. Można oczywiście zmieniać ustawienia skali, kolorów, ustawić minimalne różnice w dopasowaniu itp.  Ale to operator tak naprawdę decyduje podczas ustawiania elementu w jaki sposób zostaną zaprezentowane wyniki (każde dopasowanie powoduje inną odchyłkę Bestfit różnić się będzie od np. bazowania na RPS itp.) Ważne jest aby poznać oczekiwania i wybrać najlepszą metodę na prezentacje wyników pomiaru tak aby były one zrozumiałe – nie mówiąc już o tym aby były miarodajne oraz powtarzalne. Wszystkie te nieścisłości mogą doprowadzić do poważnych błędów podczas produkcji. Należy zwracać baczną uwagę na jakość skanów (każde szumy, refleksy mogą wprowadzić niepożądane odchyłki w mapie a idąc dalej spowodować błędną interpretację wyników).

Poniżej prezentacja takiej mapy.
 


Kiedy już uzyskamy taką mapę  możemy przystąpić do mierzenia specyficznych, interesujących nas wielkości. Jako zespół staramy się unikać pomiarów „od punktu do punktu” – preferujemy wyznaczanie punktów geometrycznych, tak aby każdy mógł powtórzyć, bądź sprawdzić wielkości które my zmierzyliśmy. Metoda ta pozwala także na stworzenie TEMPLATE który w łatwy sposób pozwala na realizację wielu raportów dla wielu plików.

Program przeznaczony do obsługi pomiarów jak i skanowania pozwala na zmierzenie wszystkich typowych wymiarów, począwszy od zwymiarowania zgodnie z rysunkiem technicznym, a skończywszy na wyznaczeniu tolerancji płaskości, dużych bądź małych promieni, pozycję szczególnych punktów oraz odchyłek z tym związanych. W gruncie rzeczy nie ma wymiaru którego nie byli byśmy w stanie wyznaczyć. Mając zeskanowany detal można również wyznaczyć grubości elementu w poszczególnych miejscach, wyświetlić odchyłkę – i jak zawsze nie jest to punktowy pomiar lecz obraz całości wszystkie punkty wszystkie odchyłki oraz średnie.

Mając taki zasób danych można odpowiednio zmodyfikować wyrób tak aby spełniał odpowiednie standardy, lub tak wyznaczyć parametry procesu aby wyrób końcowy był w 100% zgodny z zamierzonym.

 

wtorek, 3 września 2013

Międzyrzecka Gemma


Miało być o treningu, ale takiego tematu nie można pominąć! Skanowanie w muzeum - w Polsce niespotykane. Aktualnie prowadzone prace http://muzea.malopolska.pl/ nie pozwalają na prezentację wyników. My już mamy pierwsze efekty - reszta już wkrótce!

 

„Unikatowe znalezisko w zbiorach Muzeum w Międzyrzeczu

            W latach 1954-1961 (z przerwą w 1959 roku) pod kierownictwem Stanisława Kurnatowskiego zrealizowano systematyczne badania wykopaliskowe na grodzisku wraz z podgrodziem w Międzyrzeczu (stanowisko 1 i 1a). W latach 1954-1958 prace archeologiczne realizowało Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, natomiast od 1959 Zakład Archeologii Polski – Instytut Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (obecnie Instytut Archeologii i Etnologii PAN). Prace badawcze na dziedzińcu zamkowym podjęte zostały natomiast z inicjatywy miejscowej, tj. ówczesnego kustosza Muzeum w Międzyrzeczu – Alfa Kowalskiego. W pierwszym sezonie (1954) badań archeologicznych prowadzonych na dziedzińcu zamku, wybudowanego w XIV wieku na pozostałościach wałów grodowych, za panowania Kazimierza Wielkiego, została znaleziona rzymska gemma. Gemmę odkryto przy północnym murze obwodowym, w warstwie osadniczej datowanej na drugą połowę XIV wieku, a więc następującej bezpośrednio po czasach budowy zamku. Okres ten kończy się pożarem, w trakcie którego gemma została prawdopodobnie zgubiona. Niestety, pożaru tego nie udało się skorelować z wydarzeniami znanymi ze źródeł pisanych. Do pożaru mogło dojść w trakcie wojny Grzymalitów z Nałęczami (za powyższą informację dziękuję prof. Stanisławowi Kurnatowskiemu) – wojny domowej w Wielkopolsce w latach 1382-1385. Konflikt dotyczył kwestii obsadzenia tronu Polski po śmierci Ludwika Węgierskiego. Walki zapewne nie ominęły Międzyrzecza, gdyż międzyrzecki zamek, według źródeł pisanych (Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego Jana Długosza), był obsadzony ludźmi Grzymality – Domarata (starosta generalny Wielkopolski).

Gemmy oprawiane były w metal szlachetny i umieszczane w biżuterii, służyły najczęściej jako oczka pierścieni lub medalionów. Dwustronna gemma rzymska należy do znalezisk rzadko spotykanych. Na awersie międzyrzeckiego okazu widnieje wizerunek cesarza Gordiana III (238-244 r. n. e.), natomiast na rewersie wyobrażenie Wiktorii i Fortuny. Gordian III (Marcus Antonius Gordianus) został ogłoszony cesarzem w wieku 13 lat i panował jako Imperator Caesar Marcus Antonius Gordianus Augustus. Okoliczności śmierci cesarza są niejasne – został on prawdopodobnie zamordowany lub poległ w walce z Persami. Gemma wykonana została z karneolu, kamienia o jasnoczerwonej barwie, w starożytności zwanym sardem (sardonyks), który wówczas był najczęściej wykorzystywanym materiałem w gliptyce. Dwustronna gemma ma, typowy dla późnorzymskich gemm, kształt owalny, awers jest płaski, boki lekko ścięte ukośnie, rewers nieznacznie wypukły oraz wymiary 28 x 25 mm. W dolnej partii okazu widoczne są uszkodzenia, powstałe zapewne w wyniku wyrywania z oprawy. Awers przedstawia popiersie młodzieńca z wieńcem laurowym związanym wstęgą, twarz ukazana została z profilu. Głowa została opracowana płasko, natomiast popiersie trójwymiarowo. Widoczne są także skontrastowanie polerowanej twarzy z matowymi włosami oraz efekt światłocienia. Wizerunek Gordiana III został starannie wykonany. Płytka, z której wykonano gemmę ma nierówną grubość, jest cieńsza w górnej partii (twarz) oraz grubsza w dolnej (biust). Zabieg ten zinterpretowano jako naśladownictwo rzeźby portretowej. Rewers przedstawia scenę mitologiczną: bogini zwycięstwa Wiktoria wieńczy boginię powodzenia i szczęścia Fortunę. Wiktoria z długimi skrzydłami trzyma w

prawej ręce wyciągnięty ku górze wieniec, a w lewej liść palmy. Naprzeciw Wiktorii ukazana jest Fortuna ubrana w chiton, ramiona odsłonięte, szata przepasana pod piersiami, dookoła bioder płaszcz przewieszony przez lewą rękę, jej głowę zdobi modius. Fortuna w lewej dłoni trzyma róg obfitości, a prawą podtrzymuje prawdopodobnie kotwicę lub ster, którego dolna część jest niewidoczna ze względu na uszkodzenia, stąd trudność w rekonstrukcji i interpretacji tegoż przedmiotu. Należy podkreślić, że ster jest najczęściej spotykanym atrybutem bogini Fortuny, stąd przypuszczenie, że właśnie takowy wykonano na międzyrzeckim okazie. Relief na awersie wykonany jest głęboko, natomiast na rewersie płytko. Początkowo różnice w warsztacie artystycznym przypisywano różnym wykonawcom. W świetle najnowszych ustaleń wykonanie reliefów na awersie i rewersie międzyrzeckiej gemmy przypisuje się jednemu rytownikowi – gliptykowi. W sferze domysłów i interpretacji pozostaje zagadnienie przeniknięcia gemmy na ziemie polskie i międzyrzecki zamek oraz jej wtórnego użytkowania w średniowiecznym Międzyrzeczu. Zapewne gemma należała do osoby z wyższych sfer w hierarchii społecznej. Gemma z Międzyrzecza stanowi unikatowy na tym terenie zabytek sztuki starożytnej.

Agnieszka Indycka

Muzeum w Międzyrzeczu”

 

Byliśmy, skanowaliśmy – efekty już pierwsze efekty już wkrótce! Poniżej parę zdjęć.
 
 
 
Ten wspaniały zabytek znajduje się w
 
MUZEUM ZIEMI MIĘDZYRZECKIEJ
im. Alfa Kowalskiego


Fotografie: Ryszard Patorski oraz Łukasz Bednaruk

Po więcej informacji proszę zaglądać:
1. Museion-28, s.20-21
2. Bednarczuk Arkadiusz , Gemma z Międzyrzecza (w:) Ziemia Miedzyrzecka. Szkice dziejów, red. B. Mykietów, M. Tureczek, Międzyrzec - Zielona Góra, 2004, s. 11-20.
3. Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa, 1991
4. Kolendo Jerzy, Gemma antyczna z portretem cesarza Gordiana III na zamku średniowiecznym w Międzyrzeczu, "Biluletyn Numizmatyczny" 1972, Nr 7 (75), s. 128 - 131.
5. Kurnatowski Stanisław, Gemma rzymska, znaleziona na zamku średniowiecznym w miejscowości Międzyrzecz Wielkopolski, "Wiadomości Archeologiczne" 1956 t. XXIII, z. 3, s. 273-274




środa, 21 sierpnia 2013

Szkolenie 1 // Training 1



Jest wiele programów umożliwiających inspekcję, w gruncie rzeczy każdy producent skanerów 3d proponuje własne rozwiązania programistyczne. Najważniejsza częścią oprogramowania są skrypty które odpowiadają za dopasowanie oraz pomiar. Im dokładniejsze dopasowanie prymitywów bądź elementu zeskanowanego do pliku cad tym dokładniejszy pomiar. Nie wszystkie oprogramowania dysponują wystarczającą mocą (zawiła konstrukcja oprogramowania).

Jako użytkownicy skanerów optycznych używamy oprogramowania Gom  Profesional, natomiast Gom Inspect jest wersja darmową i pozwala na (freeware) szeroką gamę opcji – wyłączając skanowanie oraz powielanie już wykonanych operacji. Po zapoznaniu się z wieloma innymi programami łącznie z Geomagic Verify i Geomagic Control (znany jako Geomagic Qualify) nie wspominam tutaj o Rapidform gdyż wraz z Gromagic utworzył jeden software wydany w roku 2013. Gorąco polecamy korzystanie z tak zaawansowanego narzędzia. Poniżej kilka rozwiązań oraz najczęściej spotykanych problemów związanych z pracą w tym systemie.

Podstawą każdego pomiaru jest odpowiednie zorientowanie mierzonego elementu dzięki czemu wyniki będą miarodajne oraz co najważniejsze porównywalne oraz powtarzalne.

Zatem zacznijmy:

GOM Inspect lub Professional obsługuje liczne formaty plików. Więc nie ma problemów aby porównywać ze sobą różne pliki (nie tylko te uzyskane po skanowaniu – o tym później).

Pierwszą czynnością oczywiście jest wczytanie pliku do programu, prosta operacja przeciągnij i upuść.

Szkolenie 1.

Oczywiście musimy wybrać w jaki sposób otworzyć plik, czy będzie on plikiem bazowym czy efektem skanowania (w przypadku wczytywania plików typu .stl można wczytać tego typu pliki jako bazowe)

Ważne jest aby znajdować się w zakładce Inscpection (pomarańczowa lupa) pierwsza z opcji

  1. Create alignment

Tutaj producent daje nam do dyspozycji wiele opcji bazowania.

a.       Prealignment – potocznie zwany best-fitem – jest to najlepsze dopasowanie względem pliku CAD. Można wskazać dodatkowe punkty jeżeli element jest walcem lub powstał poprzez obrót.

b.      3 point prealignment – bazowanie za pomocą 3 punktów, należy wybrać je rozważnie, w taki sposób aby zamknąć jak najwięcej stopni swobody. Wskazujemy odpowiednie punkty na pliku CAD potem odpowiadające na pliku skanowanym (mesh).

c.       3-2-1 - jest to bazowanie powszechnie znane i mam nadzieję że nie wymaga komentarza.

d.      Best-fit by reference-point - jest wariacją best-fit wystarczy wskazać odpowiednie punkty lub importować je z pliku, bazowanie służy głownie do bazowania mesurment series – bazowanie za pomocą punktów referencyjnych.

e.      Set as alignment – po prostu ustaw jako bazę.

  1. Po zabazowaniu elementów przychodzi czas na właściwe mierzenie. Dróg jest kilka najszybsza i najłatwiejsza jest kolorystyczna mapa odchyłek – surface comparison (wyświetlana na pliku CAD lub .stl – różnią się tyko wyglądem – decydują tylko względy estetyczne)
  2. Co zrobić jeżeli element nie poddał się próbie zbazowania?

a.       Można spróbować wyczyścić mesha z niepotrzebnych informacji – szumów które zaburzają dopasowanie best-fit, zbędnych powierzchni które nie są brane pod uwagę podczas mierzenia. Ważne jest aby mesh był czysty – bez otworów, błędów wynikających z szumów powstałych podczas skanowania (jest to typowe dla elementów przezroczystych gdzie część informacji, wracającej do skanera, ulega zniekształceniu na skutek odbicia).

b.      Można zmienić ustawienie ręcznie, pomóc troszkę programowi w ustawieniu wstępnym piku tak aby nie szukał program na ślepo dopasowania.

c.       Metodą pośrednia przebazowywać plik – jest to skomplikowane i wymaga trochę wprawy, ale nie jest nie do wykonania.

 

 

 

There are many programs for inspection, in fact, 3D scanners, each manufacturer offers its own software solutions. The most important part of the software are scripts that are responsible for adjusting and measuring. The more accurate matching primitives or item scanned cad file the more  accurate is the measurement. Not all software have sufficient power (intricate design software).
As users of the software we use optical scanners Gom Profesional, while Gom Inspect version is free and allows you to (for freeware) for a wide range of options - except of scanning and copying operations already performed. After reviewing a number of other programs including Geomagic Geomagic Verify and Control (known as Geomagic Qualify) do not mention here of Rapidform, becouse with Gromagic created with one software released in 2013. We highly recommend the use of this powerful tool.
Here are some solutions to common problems and work-related in this system.




The basis of each measurement is suitable orientation of the measured component so that the results are reliable, and most importantly, comparable and repeatable.


So let's start with:

GOM Inspect or Professional supports multiple file formats. So there is no problem to compare with each other different files (not just those obtained after scanning - more on that later).
The first step of course is to load the file into the program, a simple drag-and-drop operation.


Training 1
Of course we have to choose how to open a file, or it will be the base file and the result of the scan (in case of downloading a file. Stl to load such files as a base)
It is important to be in the tab Inscpection (amber lens), the first option

  1. Create alignment

Here, the manufacturer gives us a lot of options available to referencing.

a.       Prealignment - commonly known as best-FITEM - this is the best match the CAD file. You can specify additional points if the element is a cylinder or made by rotation.

b.      3 point prealignment - referencing with 3 points, use them wisely, so as to close as many degrees of freedom. We indicate the corresponding points on the CAD file and then responding to the scanned file (mesh).

c.       3-2-1 - a homing widely known, and I hope that it does not require comment.

d.      Best-fit to reference-point - is a variation of best-fit enough to indicate the relevant items or import them from a file referencing is used mainly for referencing mesurment series - Referencing with reference points.

e.       Set as alignment - just set as a base.

  1. After properly base of elements it’s time to measurement. There are several  way to do it, the fastest and easiest  is color deviation map - surface comparison (displayed on the CAD file or. Stl - differ only as appearance - choose only aesthetic).
  2. What if the item does not give up try base?

a.       You can try a clean the mesh with useless information - noise that interfere with the best-fit matching, redundant surfaces that are not taken into account when measuring. It is important that the mesh was clean - no holes, errors due to noise generated during the scan (this is typical of transparent elements where some information, returning to the scanner is distorted due to reflection).

b.      can be changed manually, a little program to help set the initial peak was not looking to blindly matching program.

c.       indirect method rebase file - it is complicated and requires some practice, but it is not to be done.


piątek, 2 sierpnia 2013

Trochę treningu? / Little training?


Dodatkowy szybki Post!

Jako że Gom Inspect jest narzędziem darmowym a wiele osób skarży się na brak odpowiedniej wiedzy postaram się przybliżyć podstawowe sposoby oraz metody pracy na tym programie! Firma GOM udostępnia kilka szkoleń  jak również instrukcję – jednak z nie jest ona wystarczająca…

Additional - quick post!

As Gom Inspect is a free tool and a lot of people complain about the lack of knowledge we will try to explain the basic methods and ways of working on this soft! Company GOM provides some training and instruction - but it is not enough

Narzędzia pomiarowe cage- gage / Measuring Tools cage- gage.


Narzędzia pomiarowe cage/gage.

Większość elementów które są wykonywane metodą wtrysku należy skontrolować. Częstą metodą są metody stykowe, umieszczony na specjalnej klatce element sprawdza się w wyznaczonych punktach. Klatka mocująca symuluje naprężenia oraz zamocowanie gotowego elementu. Metody te, jak każde dotykowe badania mogą zaburzać cały proces

1.       Dotyk powoduje naprężenia

2.       Mierzone jest odkształcenie punktowe

3.       Nie wystarczająca liczba danych

Jest wiele innych problemów związanych z pomiarem dotykowym, jednak te trzy kluczowe dylematy spowodowały poszukiwanie oraz rozwój innych metod pomiaru. Rozwiązaniem jest skanowanie 3D - bezstykowe, niepowodujące naprężeń, umożliwiające wyznaczenie średniej odchyłki (a nie tylko punktowej wielkości). Jednak czy każdy gage nadaje się do skanowania 3D? Część starszych urządzeń przystosowanych jest tylko do skanowania sondą dotykową – końcówka rubinowa wyznacza poszczególne płaszczyzny, lub już zbiera informacje o położeniu poszczególnych punktów pomiarowych (wymaga to odpowiedniego bazowania elementu). W tym przypadku jak już podkreślaliśmy istnieje groźba niedomiaru (utraty pewnej ilości danych które mogą diametralnie zmienić wartości odchyłek).

Firma Gom oferuje także stykowe elementy do pomiaru łączą one zalety obu technologii. Rubinowa końcówka skalibrowana do pomiaru optycznego pozwala na zmierzenie elementów których nie można zmierzyć optycznie.


 

Nowsze urządzenia są  przystosowane do dwojakiego sposobu mierzenia – skanowanie 3d umożliwia bazowanie elementu po za kończeniu pomiaru, a nie ciągłego przebazowywania podczas mierzenia.

Gage są specjalnie oznaczone, które płaszczyzny należy odsunąć w wirtualnym pliku oraz na których należy się bazować. Dzięki temu element znajduje się w takim samym miejscu jak plik cadowski .

Dzięki takim klatką możemy skanować wiele takich samych elementów pod rząd, możemy zaoszczędzić wiele czasu oraz mamy pewność że każdy pomiar przebiega w takich samych warunkach jednocześnie pomiary są porównywalne z tymi uzyskanymi dzięki tradycyjnym metodami. Firma gom poszła nawet o krok dalej. 

Scanbox umożliwia wręcz skanowanie taśmowe.
 
 
Measuring Tools cage / gage.
Most of the elements that are executed by injection should be checked. A common method is the method pin placed in a special cage element is checked at the designated points. Mounting Frame simulates the stress of finished item. These methods, as any tactile examination may interfere with the process
  1. Touch causes stress
  2. Strain point is measured
  3. Not enough data
There are many other problems associated with measuring touch, but these three dilemmas led to the development and the search for other methods of measurement. The solution is a non-contact 3D scanning, doesn’t  causing stress, allowing an medium deviation (not just the point size). However, if each gage is suitable for 3D scanning? Some older devices are suitable only for scanning probe touch - ruby ​​tip determines the individual planes, or already collects information on the location of individual data points (this requires referencing component). In this case, as we have stressed there is a threat insufficiency (loss of a certain amount of data that can radically change the values ​​of displacement).
Gom company also offers a means for measuring the contact they combine the advantages of both technologies. Ruby tip calibrated to measure optical elements allows you to measure which cannot be measured optically.
Latest devices are designed for a dual method of measuring - 3D scanning enables the referencing element for completion of measurement, rather than continuous rebasment when measuring. Gage is specifically designated for moving the virtual file and connect scann to the  location in the same place as the cad file.       
With such a frame can be captured many of the same elements in a row, we can save a lot of time and make sure that each measurement is carried out in the same conditions, while the measurements are comparable to those obtained by traditional methods.
The Gom Company  went even a step further. Thrue Scanbox we can even scan like on conveyor.
 
 
 

wtorek, 30 lipca 2013

Skanowanie samochodu czy to możliwe? / Scan the car is it possible?


Wracamy po chwili nieobecności. Dziś zajmiemy się:

 

Skanowaniem samochodów.

Skaner 3d jako narzędzie pomiarowe jest często wykorzystywane w branży samochodowej do skanowania części – sprawdzania czy spełniają standardy oraz czy są wykonane poprawnie. Ale czy można zeskanować cały samochód?

Wszystko tak naprawdę zależy od doświadczenia operatora oraz od wyobraźni zleceniodawcy. Nie raz skanowaliśmy całe samochody, nie tylko po to aby stworzyć model ale też dla potrzeb wydruku lub aby zamodelować pewne zmiany - jest szczególnie przydatne dla osób związanych z wyścigami samochodowymi.

Skanowanie przebiega podobnie jak w innych przypadkach. Stworzenie modelu parametrycznego zajmuje oczywiście odpowiednio dłużej ( w zależności od skomplikowania całego poszycia) jednak nie jest nie do wykonania.

Często skanujemy podzespoły samochodów w celu ich odtworzenia lub modyfikacji (otwory mocujące itp.)

Poniżej kilka przykładów.





 

Ważne jest aby sprecyzować co chcemy uzyskać:

Model parametryczny, czy może interesuje nas tylko bryła samochodu którą możemy wydrukować. Wszystko to determinuje sposób skanowania więc podjęcie odpowiedniej decyzji może obniżyć koszty.
 
 
Scanning cars.
3d scanner as a measurement device is often used in the automotive industry for scanning parts -checking if they fulfill standards and are properly made. But if you can scan the entire car?
Everything really depends on the operator's experience and the imagination of the customer. Not once we were scanned the entire car, not just to create a model but also for the printing or to model some changes - this is particularly useful for those people involved in motor racing.
Scanning is the same as in the other cases. Creating a parametric model is of course correspondingly longer (depending on the complexity of the shell), but it is not impossible. Frequently scan the car parts for their restoration or modification (holes, etc.)
 
It is important to clarify what we want to achieve:
 
Parametric model, or maybe we are interested with only solid car shell that can be printed. All this determines the way of scanning so taking an appropriate decision can reduce the costs.
 

środa, 3 lipca 2013

Skanowanie postaci! // Scanning of a human!


Czy jest możliwe aby zeskanować ludzką postać?

Tak! Przetestowaliśmy to dla WAS! Udało się nam zeskanować własne twarze - stworzyliśmy plik typu .stl , a stad już krok do tego aby stworzyć model parametryczny – zmodyfikować go i stworzyć popiersie. Tak zamodelowany element można wydrukować.

Jest wiele skanerów dostępnych na rynku które można wykorzystać do skanowania postaci, skanowanie takie jest szybkie i w miarę dokładne. Pozwala na zamodelowanie całej postaci dzięki czemu możemy stworzyć model dopasowanego ubioru lub nowoczesne rozwiązania dla mody – ogranicza nas jak zwykle tylko nasza wyobraźnia. Każde skanowanie dostarcza nam o wiele więcej informacji niż tylko miara ściągnięta w poszczególnych miejscach. Większa liczba danych pozwala szerszą perspektywę dzięki czemu możemy znacznie więcej.

Urządzenia zostały pierwotnie stworzone na potrzeby wojska głównie dla logistyki, projektowanie odzieży mundurowej i optymalizacji tabel rozmiarów, ale również w systemach bezpieczeństwa. Niezastąpioną rolę odgrywają przy obmierzaniu sylwetki człowieka na potrzeby odzieży miarowej i korporacyjnej. Oprócz tego są narzędziem wykorzystywanym przez studia grafiki 3D, zwłaszcza w filmie i grach komputerowych (AVATARY).

 
 
 
Yes! We tested it for YOU! We were able to scan their own faces - created the file type. stl, and thus have to step to create a parametric model - modify it, and create a bust. Yes modeled element can be printed.
There are many commercially available scanners that scan can be used to form such scanning is fast and reasonably accurate. This allows the modeling of the entire form so that we can create a model tailored clothing or modern solutions for fashion - limits us, as usual, only our imagination. Each scan provides us with much more than just measure pulled in different places. More data allows a broader perspective so that we can do much more.
The devices were originally developed for military purposes mainly for logistics, uniforms and apparel design optimization table size, but also in security systems. The unique role of the human figure measurefor regular and corporate clothing. In addition, they are a tool used by studios 3D graphics, especially in film and video games (AVATAR).
 

 

Oto efekt naszej pracy/ this is the result of our work: