Powered By Blogger

piątek, 17 stycznia 2014

Google Glass


Google Glass

 

Nowością na rynku hi-tech są Google Glass to okulary - rozszerzonej rzeczywistości zaprojektowane i skonstruowane przez Google. Okulary te mają docelowo mieć funkcje standardowego smartfona, jednak mają być obsługiwane głosem poprzez przetwarzanie języka naturalnego – aby jak to ładnie określają – uczłowieczenie smartfona. Brzmi znajomo? Większość z nas zna filmy si-fi.

„W kwietniu 2012 Google ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące Google Glass. Początkowo premiera zaplanowana była na koniec roku 2012. Obecnie jednak wprowadzenie na rynek przełożono na koniec roku 2013 lub początek 2014. Na początku 2013 roku wersje testowe trafiły do wybranych deweloperów. Wiadomo, że okulary będą miały funkcję wysyłania dźwięku bezpośrednio do czaszki, z wykorzystaniem przewodnictwa kostnego i bez użycia słuchawek” - Wikipedia

Według informacji opublikowanych przez Google, okulary posiadają:

  • system operacyjny Android 4.0.4 lub wyższy
  • ekran o rozdzielczości 640x360
  • aparat 5 megapikseli z możliwością nagrywania filmów w jakości 720p
  • 16 GB pamięci (12 GB przeznaczonej dla użytkownika)
  • 682 MB pamięci RAM
  • Wi-Fi 802.11b/g
  • Bluetooth
  • gniazdo micro USB
  • przewodnictwo kostne fal dźwiękowych

Cóż bateria wystarcza na 40 minut pracy – ale całe szczęście szybo się ładuje. Dzięki uprzejmości Pana Łukasza Anwajnera oraz Maksymialaiana Cieronia mieliśmy niebywała okazję przetestowania Google Glass.

 

Jak przebiegał proces skanowania 3d (wszystko znajdziecie na stronie: http://www.e-skanowanie3d.pl/oferta/skanowanie3d) ?

W tym specyficznym przypadku musieliśmy oprócz skanera 3d zastosować inżynierię odwrotną (reverse-engineering) aby stworzyć wierną kopię.

Natura elementu nie pozwalała na wykonanie skanu w sposób pozwalający wydruk, należało dodać kilka elementów – co jest niemożliwe na pliku typu stl.

Musieliśmy sporządzić model step tak aby dodać noski podtrzymujące Google Glassy w odpowiednim miejscu, oraz przygotować miejsce pod wklejenie wizjera.

 

 

 

 


Kadr z filmu


Zdjęcie wykonanej przez nas imitacji

 


Model stl

 

 


 Model stl

 

A oto cały film:

Czy potraficie odróżnić które okulary są oryginalne?

 

 

czwartek, 9 stycznia 2014

Może coś jeszcze?



Zastanawialiście się do czego może jeszcze posłużyć skaner 3d? Kontrola jakości? Inżynieria odwrotna? Może coś jeszcze? Może warto spojrzeć w przeszłość i zrobić coś dla przyszłości? Może warto pojechać do Malborka i tam pomóc w restaurowaniu Madonny Malborskiej?
Byliśmy tam. I zapewniam nie była to lekka praca… W deszczu, chłodzie i na dworze… Ale cały wysiłek się opłacił. Już niedługo będzie można podziwiać wizualizację 3d wykonanej rekonstrukcji.

Aktualnie znajduje się ona w opłakanym stanie…
Całą historię posągu możecie znaleźć tutaj, może warto zastanowić się nad pomocą?:
 
Odłamek sukni
Tylko tyle pozostało z głowy
Większość odłamków
Miejsce pracy
Rekonstrukcja posągu
 
Miejmy nadzieję że niedługo posąg zostanie odrestaurowany i znów będzie ozdobą zamku.